Вітаю Вас Гість | RSS
ThePiratBay
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
Головна » Статті » Статті комп'ютерщиків » Статті

Як правильно ліцензіювати ОС
   Дана стаття містить інформацію про те, які типи ліцензій пропонує компанія Microsoft, яку з них вибрати і як правильно ліцензіювати ОС.

Дана стаття містить інформацію про те, які типи ліцензій пропонує компанія Microsoft, яку з них вибрати і як правильно ліцензіювати ОС, додатки і серверні продукти. У сьогодення час доступний багато інформації і матеріалів з офіційних джерел, регулярно оновлюється PUR(Product use rights), все це присутньо на сайті Microsoft.

   Але основна проблема всієї цієї документації - це складність її сприйняття кінцевими користувачами, що вперше зіткнулися з темою ліцензування програмного забезпечення на своєму підприємстві або фірмі. У цій статті ми спробуємо розібратися у нетрях ліцензування, згідно політиці Microsoft, виражаючись більш-менш зрозумілою мовою, наскільки це можливо.


   Види ліцензій Microsoft.

   Нижче ми розберемо три основні варіанти ліцензування, розглянемо їх переваги і недоліки, щоб надалі розуміти їх відмінність один від одного.


   Ліцензії(FPP) коробочок.

   Як правило, це найдорожчий спосіб покупки ліцензій, має ряд переваг, таких як постійна наявність у ділерів і дистриб'юторів. Дані ліцензії безстрокові, це найбільш швидкий спосіб придбання, але він має і ряд недоліків: обмежені серверні продукти і оновлення, немає права Downgrade ( використання попередніх версій). Продається з ПДВ. До складу коробок входять:

   Сама коробка, її наявність звичайна і є підтвердженням легальності продукту.
   Настановний диск (дистрибутив).
   Ліцензійна угода кінцевого користувача (EULA).
   Наклейка (СOA).
   Даний вид ліцензій підходить для домашніх користувачів і дрібних організацій, з парком ПК менше 5 робочих станцій.


   Ліцензії (OEM).

   На відміну від варіантів коробочок ОЄМ ліцензії найдешевші, це обумовлено наступним: поставляються тільки разом з устаткуванням складальниками систем, виключення складає Windows XP(GGK).

   Термін життя ОЄМ версій обмежений терміном життя устаткування, на яке було встановлено ПО, одним словом вмирає залозка - вмирає і ліцензія, підтримку ОЄМ версій здійснює не майкрософт, а складальник систем, у якого було придбано устаткування.
   Тут ще більш обмежена лінійка продуктів, немає оновлень, право Downgrade розповсюджується тільки на настільні і серверні операційні системи.
   
   У комплект постачання входить EULA (ліцензійна угода) і СОА (наклейка), може не містити настановного диска. Підтвердженням легальності служить СОА і бухгалтерські документи об покупки.


   Корпоративні ліцензії (OLP).
 
   Найпоширеніший і найбільш зручний спосіб придбання ліцензій, для організацій тих, що мають від п'яти і більш робочих станцій. Існує декілька варіантів ліцензій: постійні, тимчасові і придбані на виплат у вигляді щорічних платежів, також можливе придбання (SA - набір привілеїв і переваг від майкрософту).
   Корпоративні ліцензії надають клієнтам найбільш широкі можливості використання продуктів, гнучку систему знижок, можливість переходу на нові версії, більш поглиблене право downgrade, тут найповніша лінійка продуктів.
 
   Ліцензійна угода полягає безпосередньо з майкрософтом і закріплюється за конкретною організацією.
   У комплект постачання входять тільки іменні ліцензії, настановний диск отримується окремо, самі ліцензії ПДВ не обкладаються.

   Тепер розберемося, як майкрософт пропонує використовувати свої продукти кінцевому користувачеві детальніше, звернувшись до документів під назвою EULA (ліцензійне угоди для кінцевого користувача) і PUR (Права на використання продуктів).

   EULA входить до складу всіх трьох варіантів - FPP, OEM, і OLP і чітко визначає всі дії, які користувач може застосовувати по відношенню до конкретного продукту.
   Що конкретно регламентує EULA: обмеження кількості встановлених копій за ліцензією, використання попередніх версій продукту (downgrade), використання іншої мовної версії (cross language), право перенесення і передачі ліцензій і так далі

   PUR регламентує права на використання продуктів для корпоративних ліцензій. Цитувати весь PUR просто немає сенсу, розберемо загальні правила, які необхідно знати при ліцензуванні.

   Багато що залежить від того, що це за продукт, до якої категорії він належить, і по якому каналу ліцензування був придбаний. Розберемо докладніше таку річ, як право використання попередньої версії (downgrade). Тут треба чітко розуміти, що в основному дане право розповсюджується на корпоративні ліцензії (OLP), також дане право розповсюджується на ОЄМ, але, як указувалося вище, тільки на операційні системи, і не більше одного ступеня вниз. Тобто, замість Windows Vista Business або Ultimate клієнт може використовувати Windows XP pro і, відповідно, замість Windows XP pro клієнт може використовувати Windows 2000.
   Теж саме і серверні ОС: замість Windows Sever 2008 можна користуватися Windows Server 2003 R2.

   На корпоративні ліцензії (OLP) ступеня пониження downgrade не обмежені і не обмежені категорії продуктів, тобто маючи ліцензію на Windows Vista можна використовувати Windows 95 або замість Office 2007 можна встановити Office XP. Єдине що необхідно врахувати при використанні має рацію downgrade - версія, яку ви збираєтеся використовувати, повинна встановлюватися тільки з оригінального настановного диска, це строга вимога Microsoft. Але, у свою чергу, Microsoft не дає гарантію постачання дистрибутива (настановний диск) старих версій продукту і в тому випадку, якщо дистрибутив не можна купити або викачати з офіційного сайту, потрібно звернутися безпосередньо в Microsoft. Для версій коробочок право downgrade не розповсюджується.

   Далі розглянемо право використання іншої мовної версії (cross language), тут діє чітке правило: якщо вартість використовуваних ліцензій рівна або дешевше за ту мовну версію, то її використовувати можна, якщо дорожче, то, відповідно, не можна. Приклад: якщо ви придбали Office російської версії, можна використовувати англійський. Право не розповсюджується на коробочки і ОЄМ версії. Для версій коробочок можна докуповувати Multilanguage Pack.


   Право перенесення і передачі ліцензій.

   Що стосується передачі Оєм-ліцензій, то їх можна передати тільки разом із залізом, на яке продукт був спочатку встановлений. Переносити на інший пристрій не можна, навіть якщо початкове вийшло з ладу. Версії коробочок можна переносити з однієї робочої станції на іншу, а також, одноразово передати коробку іншій особі зі всім набором постачання.
   Після чого користувач зобов'язаний видалити програму і всі її компоненти зі свого ПК.

   З корпоративними ліцензіями все йде інакше: переносити їх можна з одного ПК на іншій тільки на тривалий термін не менше 90 днів, можна і на менший, але тільки у разі виходу з ладу ПК. Ліцензію на операційну систему переносити на інший ПК забороняється, передавати корпоративні ліцензії можна тільки при повній їх оплаті. Передавати ліцензії на ОС можна тільки разом з ПК, на який була в перших встановлена.
   І потрібне переукладення договору з майкрософтом.

   Класифікація продуктів Microsoft.

   Всі продукти, вироблювані компанією Microsoft, розділяються на п'ять класів, для кожної з них існують свої моделі ліцензування.


   Отже, на які класи вони діляться:

   1. Операційні системи.
   2. Додатки.
   3. Серверні продукти.
   4. Засоби розробки.
   5. Апаратне забезпечення.

   Давайте детальніше розберемо найосновніші з них і розповімо про моделі їх ліцензування.
   Для операційних систем і засобів розробки діє одна і та ж модель, для серверних продуктів цілих п'ять, для служб Інтернету всього одна модель.


   Операційні системи.

   Основна модель ліцензування операційних систем чітко регламентує золоте правило: за однією ліцензією можна встановити тільки одну копію на один комп'ютер, більше за цією ліцензією, її встановити нікуди не можна. Використовувати одночасно може тільки один користувач, за винятком видаленого помічника, змінювати властивості операційної системи категорично забороняється, наприклад - встановлювати Windows XP на сервер терміналів. Доповнювати ОС власними засобами розробки що змінює її властивості так само забороняється.


   Настільні застосування.
   
   Тепер, що стосується моделі ліцензування для настільних застосувань, почнемо з найпоширенішого застосування під назвою Microsoft Office. При корпоративному варіанті ліцензування за кожним комп'ютером, на якому встановлений Office, потрібно закріплювати основного користувача. Він закріплюється наказом по підприємству і це дає право встановити ще одну копію на ноутбук або на віртуальну машину.
   

   Використання Microsoft Office в термінальному режимі.

   У терміналах також діє чітке правило: Office і решта застосувань ліцензіюються тільки на пристрій. Відповідно, щоб підключиться до сервера терміналів, кожен пристрій, так або інакше, що звертаються до сервера, повинно ліцензіювати і версії ліцензій на пристрої має бути не нижче за версію встановленою на сервері терміналів. І ще одне правило: у термінальному режимі можуть працювати не всі версії офісів, для того, щоб підняти режим терміналів потрібний Office Professional Plus, отже, версії на пристрої мають бути не нижче Office Professional Plus.


   Засоби розробки.

   До засобів розробки відносяться наступні застосування: Visual Studio, MSDN, Technet.
   
   На відміну від настільних додатків засобу розробки ліцензіюються на користувача, цей користувач має бути закріплений внутрішнім наказом по підприємству, тобто повинно в наказі чітко прописано, що конкретний співробітник має право використовувати дане застосування. Додаток можна встановлювати на будь-яку кількість ПК і необмежена кількість копій, але використовувати продукт може тільки той користувач, за яким закріплена ліцензія. І ще одне важливе правило: при ліцензуванні засобів розробки, додатки можуть використовувати тільки для проектування, розробки і тестування. Тобто, встановлювати ці засоби на комп'ютер клієнта строго забороняється, це правило прописане в ліцензійній угоді.
   
   Приклад: Допустимо компанія розробник розробила яку-небудь програму, для роботи якої необхідний SQL Server. Якщо ви візьмете із засобів розробки SQL Server і встановите на комп'ютер клієнта для демонстрації роботи даної програми, ви, тим самим, порушите ліцензійну угоду.
   
   Внутрішній наказ по підприємству об закріплення користувача обов'язковий, інакше довести перевіряючим органам, що тільки конкретний співробітник використає додатки, буде украй складне і ще один важливий аспект, який треба завжди пам'ятати: потрібно детально вивчати EULA і PUR.
   

   Серверні застосування.
   
   Даний розділ ми розберемо детальніше, оскільки основна частина питань пов'язана з проблемами розуміння принципів ліцензування виникає саме при впровадженні серверних застосувань. Як може показатися на перший погляд схема ліцензування серверних застосувань достатньо проста, але по кожному продукту існує маса нюансів, які з першого разу не укладаються в голові навіть у людей з достатньою технічною освітою і досвідом роботи в області ліцензування ПО. Ми ж постараємося викласти все максимально доступно, наскільки це можливо.

   Сервери ОС.

   Модель ліцензування серверних застосувань наступна: всі продукти ліцензіюються по схемі - ліцензія на сервер і на клієнтське підключення (CAL) або, при необхідності, External Connector, докладніше про CAL і External Connector поговоримо далі, поки розберемося з основними моделями ліцензування серверів.


   Сервери послуг.

   Найпоширеніший сервер послуг це Exchange, модель ліцензування аналогічна моделі серверних ОС, ліцензія на сам сервер і на клієнтські підключення і при необхідності External Connector. Сервери на процесор.

   У моделі на процесор теж, здавалося б, все просто, поки не з'явилося поняття віртуального процесора. Раніше ліцензіювався сам фізичний процесор і ніяких питань не виникало, але при появі поняття «Віртуальне середовище» з'явилися дуже багато нюансів, які також необхідно розібрати. В принципі, при ліцензування «на процесор» додаткові ліцензії на клієнтські підключення не потрібні за винятком Data Center Edition, але про це теж трохи пізніше.

  
   Сервери управління.
 
   Сервери управління ліцензіюються таким чином: це ліцензія на сам сервер управління і ліцензія на пристрій, яким управлятиме сервер. Про цю модель ми теж поговоримо детально, оскільки тут буде теж маса всього інтересного.
   
   Спеціалізовані сервери.

   Для спеціалізованих серверів діє найпростіша модель ліцензування і вимагає тільки ліцензію на сервер.
   

   Як ліцензіюються серверні продукти і що таке CAL.
 

   Отже, як ліцензіюються серверні продукти? Тема дуже складна, тому постараємося її пояснити на конкретному прикладі.
   Допустимо, що є компанія з невеликим парком ПК близько 5 робочих станцій, на яких встановлена ліцензійна Windows Vista (треба враховувати той факт, що ліцензія на операційну систему не дає ніяких прав на підключення до сервера). У компанії з'явилася необхідність придбати сервер, на цей сервер вирішили встановити ОС Windows Server Standard 2008, відповідно компанії потрібно буде придбати ліцензію на сам Windows Server Standard і для того, щоб дістати доступ до цього сервера, потрібні клієнтські ліцензії (CAL - Client Access License). Оскільки у компанії 5 ПК, знадобиться 5 клієнтських ліцензій.
   


   Припустимо, що через деякий час в компанії з'явилася необхідність в установці ще одного сервера, допустимий Windows Server Enterprise 2008. В цьому випадку компанії знадобиться придбати ліцензію тільки на сам Windows Server Enterprise 2008, додатково набувати клієнтських ліцензій в цьому випадку не треба, оскільки все 5 робочих станцій вже мають ліцензії Windows Server CAL. Клієнтські ліцензії для Windows Server дають право на підключення до будь-якої з редакцій і Standard і Enterprise, але потрібно враховувати ще один важливий факт, що версія CAL має бути не нижче за версію сервера, до якого здійснюється підключення. Приклад: по клієнтських ліцензіях до Windows Server CAL 2008 можна підключаться до Windows Server 2003, але не навпаки, виключення - по Windows Server CAL 2003 можна підключитися до Windows Server 2003 R2. Тепер припустимо, що на один з серверів встановили Exchange Server 2007, відповідно доведеться придбати ліцензію на сам Exchange Server і Exchange Server CAL для п'яти ПК.
   
   Ще один момент: у постачання ОЄМ і версій коробочок клієнтські ліцензії входять в комплект постачання по 5 штук для корпоративних ліцензій, OLP докуповуються окремо.
   
   Існує ще один варіант ліцензій - Terminal CAL - ліцензії призначені для термінального доступу. Спробуємо розібратися на прикладі: допустимо, компанія вирішила розширити свій парк ПК і докуповувати ще 5 тонких клієнтів (терміналів) для економії засобів і місця (докладнішу інформацію про тонких клієнтів можна знайти в Інтернеті). В цьому випадку компанії доведеться докуповувати ще 5 клієнтських ліцензій Windows Server CAL і 5 Terminal CAL, оскільки останні, дають право тільки для підключення терміналів.
   
   Клієнтські ліцензії бувають двох видів «на користувача» (user CAL) і «на пристрій» (device CAL). Найбільш поширена клієнтська ліцензія «на пристрій», тобто ліцензіюється само пристрій на підключення до сервера, і безліч співробітників може підключитися з цього пристрою до сервера. Другий варіант ліцензія «на користувача» вигідна в тих випадках, коли кількість співробітників, яким необхідний доступ до сервера, обмежена, допустимий, 20 ПК і доступ потрібний тільки двом співробітникам. В цьому випадку вигідно буде придбати 2 клієнтських ліцензії, і ці два співробітники зможуть підключатися до сервера з будь-якого ПК, але тільки ці два співробітники, за якими закріплена ліцензія на користувача. Закріплюється вона наказом по підприємству, інакше при перевірці ви ніяк не доведете, що тільки два співробітники підключаються до сервера.


   Мультиплексування.

   Поняття мультиплексування украй складно пояснити не технічній людині, але спробуємо пояснити на конкретному прикладі. Представимо два сервери, сполучених між собою, назвемо їх С1 і С2. Компанії потрібно встановити SQL Server і забезпечити роботу 10 співробітників з базою даних і відповідно компанія хоче заощадити на покупці клієнтських ліцензій. Що вони роблять: встановлюють на С2 SQL Server, а на С1 яку-небудь безкоштовну базу даних, що не вимагає ніяких клієнтських ліцензій. У результаті виходить, що основна база даних лежить на SQL Server, який встановлений на С2, а співробітники насправді звертаються до С1, той у свою чергу отримує запит, бере дані з С2 і відправляє клієнтові, тобто працює як посередник і тим самим 10 співробітників безкоштовно підключаються до SQL Server.
   Ось цей С1 - посередник-перемикач і є мультиплексор і ця схема заборонена і у разі перевірки спричинить кримінальну відповідальність по 146 ст.ук.рф. У правилах чітко прописано, що мультиплексування і проміжне устаткування не впливає ні на правила ліцензування, ні на число ліцензій.
   
   Підведемо підсумок: щоб забезпечити 10 співробітників роботою з SQL Server знадобиться 10 SQL Server CAL.
   

   External Connector.

   Що є External Connector, спробуємо розібрати на конкретному прикладі.
   В даному випадку кращим прикладом може послужити необхідність створення інтернет-магазина. Уявимо, що якась компанія вирішила відкрити інтернет-магазин або якийсь інформаційний портал для надання товарів або послуг своєї компанії. В цьому випадку доведеться забезпечити доступ зовнішнім користувачам до своїх ресурсів і на це потрібні всі відповідні клієнтські ліцензії на кожне підключення. В цьому випадку підрахувати скільки конкретно знадобиться клієнтських ліцензій в той або інший проміжок часу в принципі неможливо, оскільки ми ж не знаємо, скільки клієнтів одночасно звертатимуться в інтернет-магазин, а набувати відразу безлічі клієнтських ліцензій щоб гарантовано вистачило просто не вигідно. В цьому випадку і знадобиться External Connector - це ліцензія на необмежене підключення до сервера, тобто замість величезної кількості клієнтських ліцензій, можна придбати один External Connector. Але тут існує один нюанс: підключатися по External Connector можуть тільки зовнішні Користувачі, компанії, що не є співробітниками, ні в якому вигляді. Тобто в нашому випадку підключатися можуть тільки клієнти інтернет-магазина.

 
  Ліцензування на процесор.

   Тепер розберемося з ліцензуванням на процесор і розглянемо на прикладі найпоширенішого серверного продукту, який ліцензіюється на процесор, - це SQL Server.
   Як найвигідніше ліцензіювати SQL Server? Тут діє стандартний варіант: можна ліцензіювати сам сервер і докуповувати до нього необхідну кількість клієнтських ліцензій, але ще можна купити і ліцензію на процесор.
   Знову ж таки представимо фізичний сервер, на який ми збираємося встановити SQL Server і підключити до нього п'ять користувачів, що нам для цього знадобиться, окрім ліцензії на Windows Server і клієнтських ліцензіях до нього. Оскільки саме на Windows Server ми встановлюватимемо SQL, розглянемо варіант ліцензування самого SQL Server. Отже, за ситуації, коли нам треба підключити п'ять користувачів, ми набуваємо ліцензії на сам SQL Server і відповідно п'ять клієнтських ліцензій до нього SQL Server CAL. Дана схема вигідна, коли потрібно підключити невелику кількість користувачів. Тепер припустимо, що нам потрібно підключити до SQL Server 100 користувачів, купувати в цьому випадку ліцензію на сам сервер і на 100 клієнтських підключень економічно не вигідно, в цьому випадку вигідно буде купити ліцензію на процесор і тоді нам не буде потрібно ліцензію на сам SQL Server і не буде потрібно клієнтські ліцензії, оскільки ліцензія на процесор включає ліцензію на сам сервер і на необмежене число клієнтських підключень як внутрішніх, так і зовнішніх.

   Тобто ліцензіюється сам фізичний процесор, сама залозка, незалежно від кількості ядер процесора. По даній схемі ліцензіюються наступні серверні продукти:
   Microsoft Biztalk Server 2006
   Microsoft Commerce Server 2007
   Microsoft ISA Server 2006
   Microsoft SQL Server 2005/2008
   Microsoft Visual Studio Team System 2008
Категорія: Статті | Додав: Luther (15.04.2011)
Переглядів: 943 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Хостинг від uCoz